ją pracę ze wszystkich rodzajów drabin, rusztowań, podnośników mechanicznych, pracę na wieżach transmisyjnych i przewodnikach, w przestrzeniach zamkniętych, dachach spadzistych, obszarach, w których nie ma punktów mocowania do góry.
Nie obejmuje to normalnej pracy na niskich drabinach, platformach ładunkowych lub podobnych miejscach. Kierownik pracy - osoba uprawniona do sprawdzenia, czy wszystkie warunki pracy na wysokości zostały spełnione, do określenia bieżących środków ostrożności w celu utrzymania bezpiecznych warunków pracy podczas pracy, do zezwolenia na wykonanie pracy i do anulowania zezwolenia na pracę; znany również jako właściciel, kierownik grupy roboczej lub osoba upoważniająca. Prace na wysokościach powinny być wykonywane przez osoby odpowiedzialne. Zwyżka to termin, który powinien być znany tym pracownikom. Podwyższone platformy robocze powinny mieć poręcze i wyposażone w drabiny umożliwiające dostęp. Praca na wysokościach jest niebezpieczna.
Podnośnik bądź
Podnośnik sprawdza się w wielu sytuacjach, między innymi w czasie montażu reklam czy podczas prac przy przewodach elektrycznych. Jest to doskonała alternatywa dla wysokiej drabiny, która jest niebezpieczna i wymaga zazwyczaj dodatkowych zabezpieczeń w postaci pasów.
Podnośnik bądź zwyżka doskonale sprawdzają się również w czasie wycinki drzew oraz podczas mycia okien w wieżowcach i innych bardzo wysokich budynkach. Tego rodzaju sprzęt można wynająć na określony czas w zależności od konkretnych potrzeb. Za jeden dzień należy zapłacić zazwyczaj kilkaset złotych. Firmy oferujące tego typu usługę cieszą się stale rosnącą popularnością, dlatego warto zarezerwować termin z dużym wyprzedzeniem.
Aby znaleźć wypożyczalnie w najbliższej okolicy warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Na stronie konkretnej firmy zwykle dostępny jest szczegółowy cennik i cała oferta świadczonych usług.
Należy jednak pamiętać, że aby wykonywać prace na wysokościach należy zadbać o uprawnienia i przejść specjalistyczne badania wysokościowe. Tego rodzaju prace są bardzo niebezpieczne, dlatego konieczne jest ścisłe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Aby zdobyć uprawnienia należy przejść krótki kurs.
Co więcej nie uświadamiamy sobie nawet
Podnośnik czy zwyżka to w obecnej dobie sprzęt, bez którego w niektórych okolicznościach trudno byłoby się obejść. No cóż, szybko przyzwyczajamy się do różnych udogodnień i nawet nie wyobrażamy sobie, że takich rzeczy mogłoby nie być. Co więcej, nie uświadamiamy sobie nawet tego, że kiedyś ludzie obywali się bez całego mnóstwa rzeczy, które w naszych warunkach są po prostu oczywiste.
Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo nieco odbiegliśmy od meritum. Otóż, prace na wysokościach w obecnej dobie wydają się błahostką, ponieważ mamy na podorędziu podnośniki koszowe. Tego typu sprzęty bez najmniejszego problemu można wynająć, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba. Trzeba tylko poszukać usługodawców w tym obszarze i będzie po kłopocie. Z reguły jest tak, że rzeczony podnośnik wynajmuje się z operatorem. Jakże by mogło być inaczej? Przeciętny Kowalski raczej nie potrafi obsługiwać tego typu sprzętów. To oczywiste.
Zwyżka doskonale sprawdza się, kiedy np. mamy do pomalowania elewację wysokiego budynku, albo też trzeba nieco przyciąć konary drzewa. Z drabiny, choćby najwyższej, trudno byłoby wykonać te zadania, nie mówiąc już o tym, że byłoby to nader niebezpieczne. A to kwestia priorytetowa.
Funkcjonalna zwyżka
Wszelakie prace na wysokościach możliwe są do wykonania, jeśli do akcji wkroczy podnośnik czy jak kto woli zwyżka. Okazuje się, że bez tego rodzaju sprzętu byłoby w niektórych okolicznościach krucho. No cóż, człowiek ma to do siebie, że nader szybko przyzwyczaja się do różnych, mniejszych czy większych, udogodnień i później z nich po prostu na co dzień korzysta. Aż trudno uwierzyć, że przed laty ludzie musieli się obywać bez wielu rzeczy, które w naszej rzeczywistości po prostu są. I jak tutaj nie zgodzić się ze stwierdzeniem Hipolita Taine'a, dziewiętnastowiecznego filozofa francuskiego, który przekonywał sobie współczesnych, że jednym z trzech najważniejszych czynników determinujących życie człowieka jest moment dziejowy, w którym egzystuje dana jednostka. Tak jest w istocie.
Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo nieco odbiegliśmy od meritum. Zatem do rzeczy, bo miało być o tym, jak pomocny staje się podnośnik, kiedy do wykonania są jakieś prace na wysokościach. Umycie czy pomalowanie elewacji wysokiego budynku, przycięcie konarów drzew czy też naprawa trakcji elektrycznej. Jak widać, odpowiednia zwyżka jest w takich sytuacjach po prostu jak znalazł i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości.
Sprzęt do prac montażowych bez użycia rusztowania
Przy wykonywaniu prac związanych z montażem elementów zawieszonych wysoko ważne jest przygotowanie zaplecza technicznego. Rusztowania są nieporęczne i wymagają duże ilości powierzchni. Przy przekroczeniu określonej przepisami wysokości rusztowania powinny być mocowane kotwami do ściany. Alternatywą jest podnośnik koszowy. Często jest on mocowany na pojeździe, dzięki czemu może on dojechać w dowolne miejsce dokładnie tam, gdzie wykonywane są prace. Ramie podnośnika zapewnia możliwość ustawienia podestu w taki sposób, aby pracownicy mieli wygodny dostęp do elementów montowanych.
Inne mobilne rozwiązania
Prace na wysokościach wykonywane wewnątrz hal są realizowane z użyciem platformy nożycowej. Taka zwyżka zbudowana jest na podwoziu czterokołowym z możliwością zastosowania napędu i sterowania kierunkiem jazdy. Wykonawca może dowolnie ustawić takie mobilne rusztowanie i dopasować je do warunków architektonicznych. Płynna regulacja wysokości poprawia komfort prac oraz efektywność osób wykonujących powierzone im zadania. Po złożeniu takie urządzenie jest łatwe do transportowania i przewożenia na inny plac budowy. Należy pamiętać o aktualnych badaniach technicznych, aby wyposażenie zapewniało bezpieczeństwo pracownikom i osobom przebywającym w pobliżu.