"rzeczy" są cięższe lub większe niż na ogół to bywa. Wtedy z pomocą przychodzi nam transport ponadgabarytowy. Możemy przeprowadzić go samodzielnie, choć w tym przypadku czeka nas trochę roboty, gdyż najpierw będziemy musieli załatwić kilka spraw, zanim w ogóle do niego przejdziemy.
Kluczowym aspektem w tym przypadku stanie się uzyskanie zezwolenia na transport ciężki. Bez niego nawet nie mamy co planować przewożenia cięższych ładunków. O zezwolenie postarajmy się więc jak najszybciej, przygotowując je w oparciu o internetowe poradniki, które podpowiedzą nam, jakie dokumenty powinniśmy dołączyć do swojego wniosku. Gdy już uzyskamy satysfakcjonującą nas odpowiedź, możemy pomału planować transport maszyn czy innych ładunków. A jeśli to zadanie okaże się dla nas niewykonalne, zawsze możemy zwrócić się po pomoc do firm specjalizujących się w tego rodzaju transporcie.
Tym samym oznacza to że transport
Transport ciężki (ponadgabarytowy) to usługa polegająca na przewożeniu (transportowaniu) tego rodzaju towarów, których poszczególne parametry - przede wszystkim waga oraz wysokość, wzrost i szerokość - przekraczają te dopuszczone dla pojazdów, które poruszają się po terenie Polski. Tym samym oznacza to, że transport ponadgabarytowy jest ściśle regulowany przepisami prawnymi. Każdy, kto planuje przewieźć ładunek wykraczający poza normy musi uzyskać odpowiednie zezwolenie, by zadziałać w sposób legalny.
A co należy zrobić, aby uzyskać zezwolenie na przeprowadzenie transportu ponadgabarytowego? Według prawa wymagane jest złożenie specjalnego wniosku, który musi uwzględniać kilka ważnych dokumentów (całą ich listę można znaleźć na różnych stronach internetowych). Niezależnie natomiast od tego, czy planuje się transport maszyn, czy może jeszcze cięższej infrastruktury, każdorazowo taki przewóz musi zostać właściwie zorganizowany i zaplanowany, aby nie utrudnił on innym uczestnikom ruchu poruszania się po drogach.
Transport maszyn i innych takich towarów
Nieraz jest tak, że gdy za bardzo chcesz zaoszczędzić, koniec końców jedynie tracisz pieniądze, a nic w zamian nie zyskujesz. Zamiast więc samodzielnie planować jakże skomplikowany transport ponadgabarytowy, najlepiej postąpisz, gdy zlecisz to zadanie wykwalifikowanym specjalistom. Zaoszczędzisz w ten sposób i czas, i pieniądze. Unikniesz błędów, przez które mógłbyś bowiem zupełnie nieświadomie złamać przepisy prawne, co z kolei wiązałoby się z otrzymaniem kary finansowej.
Trasa przejazdu dla ciężkiego, ponadgabarytowego lub niewymiarowego ładunku powinna zostać zaplanowana przez specjalizujących się w tej branży ekspertów. Transport maszyn i innych takich towarów leży w zakresie kompetencji logistyków, którzy są zatrudniani przez wszystkie firmy transportowe. Do nich właśnie musisz uderzyć. Zamiast samodzielnie kombinować, zgłoś się do specjalistów, którzy zrobią wszystko za ciebie. W ten sposób zyskasz stu procentową pewność, że transport ciężki został zaplanowany i zorganizowany w zgodzie z aktualnymi przepisami drogowymi.
I to na kilku płaszczyznach. Słowo ciężki
Transport ciężki to inne określenie dla gałęzi przemysłu, jaką jest transport ponadgabarytowy. W tej nazwie znaleźć można odzwierciedlenie jej charakteru. I to na kilku płaszczyznach.
Słowo ciężki to po pierwsze odniesienie do wielkości i ciężkości towarów. Tradycyjnie na polskich drogach transportować można produkty o łącznej masie 42 ton. Tymczasem maszyny, różnego rodzaju sprzęty, czy hale ciężar ten przekraczają. Wszystko więc co waży więcej niż 42 tony, musi być transportowane w specjalnych warunkach.
Drugą płaszczyzną transportu ciężkiego, jest jego logistyka. Transport maszyn, czy elementów infrastruktury naprawdę nie jest organizacyjnie łatwy. Nie każdą trasą da się go zorganizować. Takie elementy, jak rondo, most, czy wysoki krawężnik mogą w tym przypadku uczynić trasę nieprzejezdną. Zorganizowanie więc wszystkiego cale nie jest łatwe. Tym bardziej, że dochodzą do tego dodatkowe elementy, związane z obowiązującymi regulacjami prawnymi.
I tak oto transport ciężki, wcale lekkim nie jest.